Fabrika İlaçlama

bursa fabrika ilaçlama

Fabrika İlaçlama

Günümüzde insanların en fazla zaman geçirdikleri yerlerden biri de tabi ki iş alanlarıdır. Bu alanların başında gelen fabrikalar üretim ağırlıklı çalıştıklarından ötürü çeşitli atıklar ve kimyasal maddeler içeren bir bölgeyi kapsamaktadır. Dolayısıyla bu alanlarda birden fazla haşere türünün görülmesi büyük bir olasılıktır. Fabrikanın bulunduğu bölge ile de alakalı şekilde haşere türleri kendini gösterirken bunlardan bazılarının ısırma eyleminin bulunduğu ve ciddi sağlık problemlerini doğuracağını bilmekte fayda vardır. Bu nedenle düzenli olarak Fabrika İlaçlama işleminin yapılması hem madde hem de manevi kayıpların önüne geçecektir. Çünkü fabrika ortamlarında en fazla görülen kemirgen canlılardan biri olan fare lağım, kanalizasyon gibi pis giderlerde dolaştıkları için ciddi ölçüde mikrop taşıyıcısıdır. Aynı zamanda bu canlının kemirme özelliğinin bulunmasından ötürü de fabrikada yağılan üretimde malzemelere zarar verme potansiyeli vardır. Yani bu tabloya bakıldığında hem çalışanların sağlığını tehdit etmekte hem de üretime zarar vermekte olup, yaydığı mikrop tüketiciye kadar ulaşarak salgın bir hastalığın nedeni haline gelebilir.

Entegre Haşere Kontrol Planlaması

Bu sebeple zamanında yapılan fabrikalara özel entegre haşere kontrol planlaması ile gerek çevre gerekse insan sağlığı koruma altına alınarak daha sağlıklı yaşam ve çalışma koşulları oluşturabilinir. Aksi durumda alana yayılan mikroplar nedeniyle birçok kişi hastalanabilir ve iş veriminde ciddi bir düşüş de oluşabilir. Her bakımdan önem teşkil eden haşere ile mücadele süresinde kişilerin kendi başlarına önlem almaları yetersiz kalacaktır. Ancak uzman bir kurum haşere türüne göre ne yapılması gerektiğini bilerek doğru teknik kullanımı ile haşereleri alandan uzak tutmayı başarabilir. Oldukça fazla türe sahip olan haşereler, bugün insan sağlığı için büyük bir tehdit haline gelmekte olup, zaman kaybetmeden önlemi alınması gereken bir sorundur. Çünkü birçok haşere tek yumurtlamada 30-40 adet yavru bırakmakta ve bu da haşerelerin hızla çoğalacağını göstermektedir.

Fabrika İlaçlama Yöntemleri

Kokulu, kokusuz ve jel şeklinde Fabrika İlaçlama Yöntemleri bulunmaktadır ve bu yöntem haşerenin ve fabrika konumunun durumuna bağlı olarak şekil almaktadır. Yani kokusuz ilaçlama alan boşaltılmadan yapılan bir tekniktir ve oldukça etkili sonuçlar içermektedir ama bazı haşerelerde tam anlamıyla etki sağlaması mümkün olmadığından kokulu ilaçlama yapılması gerekebilir. Kokulu ilaçlamada ise ilaçlama ekibi dışında alan tamamen boşaltılmalı ve yaklaşık 4 saat kadar alanda hiçbir canlı olmamalıdır. Kısacası uzman ekipler tarafından yapılması gereken bu işlemde deneyimli ekipler hizmet öncesinde alanı analiz ederek nasıl bir uygulamaya tabi tutulması konusunda rapor çıkartmaktadırlar. Bu doğrultuda gerçekleşen işlem alanın derin noktalarına bırakılan yumurtalarda göze alınarak ilk uygulamanın ardından 3 hafta sonra yine ilaçlama tekrarlanmalıdır. Ancak bu profesyonellikte yapılan hizmet sonrasında alan tam anlamıyla haşerelerden arınmış olacaktır. Yalnız haşereleri alandan temizlemek bir daha haşere görülmeyeceği anlamına kesinlikle gelmez. Nem, toprak ve ıslak zemin gibi etkenler haşerelere barınma zemini hazırladığı için en doğru çözüm yolu rutin şekilde ilaçlama hizmeti almak olacaktır.